Hosted By

Venue

KCOM Stadium

West Park, Hull HU3 6HU

Buy Tickets
Enter Now

Celebrating Education and Learning

The Golden Apples Education Awards in partnership with Sewell Facilities Management are now in their sixth year.  The aim to recognise and celebrate the talent, skills and hard work that goes into teaching and providing education in Hull & East Riding.  They are not about Ofsted ratings or Key Stages, they are about the people who drive our education forward, who inspire, support, cajole and cultivate the talent that offers so much for the future. They raise the profile of great teaching in our community and reward those who show unstinted devotion to helping build not only the future of Hull and East Riding, but the future prospects of our country.

Launched in September, with nominations closing in October, our finalists will be judged by an independently selected judging panel and recognised at the awards ceremony at the KCOM Stadium on 5th December.

The Event

Event Launch
Thu 12 Sep
Closing date for nominations
Sun 3 Nov
Judging
Tue 5 Nov
Award Ceremony
Thu 5 Dec

Hull Daily Mail/Hull Live Golden Apples Awards 2019 nominees and winners are:

 

Inspirational Teacher/Lecturer of the Year

Rachael Barnett (Thorseby Primary School)

Jorgie Hayes (Kingswood Academy) – WINNER

Angela Maritz (Newland School for Girls)

 

Teaching Assistant of the Year

Jennifer Brady (Acre Heads) – WINNER

Ginette Brown (Gillshill Primary School)

Tina Hewitt (Parkstone Primary School)

 

Community Award

Hull College School of Construction

Hull Collegiate School – WINNER

Oldfleet Primary School

 

Adminstration/Support Staff of the Year

Debbie Beadle  (Siruis Academy North)

Hull College IT Team

Michelle Heeley (Francis Askew) – WINNER

 

Innovation in the Arts Award

Oldfleet Primary School – WINNER

Abbie Hastings (Archbishop Sentamu)

 

 

Against All Odds Award

Liqun Dai (Archbishop Sentamu)

Wendy Pratt (Kelvin Hall)

Thomas Riley (Dunswell Academy) – WINNER

 

Outstanding Sporting Achievement

Pocklington School

South Hunsley School and Sixth Form College

Willerby Carr Lane Primary School – WINNER

 

Apprentice/Placement Student of the Year

Harrison Cain

Katie MacFarlane – WINNER

 

Unsung Hero

Sandra Fenwick (Siruis North)

Joyce Pinder (Mountbatten Primary School)

Dean Reacher (The Marvell College) – WINNER

David Start (Gillshill Primary School)

 

Healthy School Award

Newland St John’s – WINNER

Spring Cottage Primary School

Stockwell Academy

 

Lifetime Contribution Award

Edward Lainchbury (Gillshill Primary School)

 

Buy Tickets

Our Sponsors

Category Sponsors

Sponsor Now

Categories

Inspirational Teacher /Lecturer of the Year

Teaching Assistant of the Year

Community Award

Administration/Support Staff of the Year

Innovation in the Arts Award

Against All Odds Award

Outstanding Sporting Achievement

Apprentice/Placement Student of the Year

Unsung Hero

Healthy School Award

Enter Now

The Judges

Bill Meredith

Bishop Burton College

Contact Us

Jane Smallwood
Regional Event Manager
01482315395
Rachel Marshall
Events Coordinator
01472807026