Hosted By

Venue

Doubletree by Hilton

Ferensway, Hull HU2 8NH

Buy Tickets
Enter Now

Recognising and celebrating local sporting achievements

We are always excited to hear about the local sporting achievements that have occured throughout 2019. Whilst celebrating and recognising outright sporting talent and achievement, the awards focus on the determination of individuals to overcome adversity, reflect on the huge commitment of our sporting community, and those who run vital sporting organisations.

The event celebrates local heroes and heroines from all levels of sport with awards presented to individuals and teams, young and old from communities across the county.  A fantastic uplifting and humbling evening recognising the area’s local sporting talent. The thirteen award categories ensure
participants in all sports and of all ages have a chance to win.

The event culminates with the final accolade of the night being awarded to The Hull & East Riding’s Sporting Champion, the one to watch in the future. Previous Sporting Champions have included Olympian Luke Campbell and professional tennis player Kyle Edmunds.

The Event

Event Launch
Wed 16 Oct
Closing Date
Sun 15 Dec
Judging
Wed 18 Dec
Awards Ceremony
Wed 22 Jan

HULL DAILY MAIL | HULL LIVE SPORTING CHAMPION AWARDS 2020 NOMINEES/WINNERS

Junior Boy of the Year

Callum Akester

Tommy Jackson – WINNER

Josh Naylor

Junior Girl of the Year

Francesca Hall

Fay Tomlin

Gracie Wilson – WINNER

Junior Sportsman of the Year

Logan Campbell

Owen Garsides – WINNER

Shaun Kerry

Junior Sportswoman of the Year

Bella Byas

Jodie Martin

Lydia Robinson – WINNER

Community Award

Alex Pinder

Andy Winfield

St. Paul’s Boxing Academy – WINNER

Club of the Year

East Yorkshire Judo Academy – WINNER

Hessle Rangers

St. Paul’s Boxing Academy

Coach of the Year

Danny Kissenisky – WINNER

Craig Lane

Graham Martin

Outstanding Sports School

Gillshill Primary School

South Hunsley School and Sixth Form College

St Mary’s College – WINNER

Sporting Inspiration

Chris Binks

Derek Shorthouse – WINNER

Mike Swainger

Sportsperson of the Year

Harvey Lambert – WINNER

Joe Makin

Chelsea Walker

Sports Team of the Year

South Hunsley School and Sixth Form College Squash Team

South Hunsley School and Sixth Form College U16 Netball Team – WINNER

St. Mary’s Table Tennis Team

Sporting Champion Award

Harvey Lambert

Lifetime Contribution Award

Les Hare

Buy Tickets

Our Sponsors

Category Sponsors

Sponsor Now

Categories

Junior Boy of the Year (aged up to 16)

Junior Girl of the Year (aged up to 16)

Junior Sportsman (aged 16-18)

Junior Sportswoman (aged 16-18)

Disabled Athlete of the Year

Community Award

Club of the Year

Coach of the Year

Outstanding School Sporting Award

Sporting Inspiration

Sportsperson of the Year

Sports Team of the Year

Enter Now

Contact Us

Jane Smallwood
Regional Event Manager
01482315395